Tematy w PDF
Tematy są przeznaczone dla uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych, ale też jako uzupełnienie treści w szkołach ponadpodstawowych.
Temat 1. Wprowadzenie do druku 3D
Temat 2. Wprowadzenie do tworzenia modeli 3D w programie SketchUp
Przydatne linki
Slicery
Uniwersalne:
Cura
Slic3r
Repetier
KISSlicer
Slicery przeznaczone dla danej drukarki, np.
Flashprint
Z-Suite
PrusaSlicer
Snapmaker Luban
XYZmaker Suite
Voxelizer
MakerBot Print
Słowniczek
ADHEZJA – zdolność do łączenia się lub silnego przylegania do siebie dwóch różnych substancji.
BRIM – jedna ze struktur wspierających prawidłowe przyklejanie wydruku do stołu roboczego drukarki 3D. Jest to dodatkowa, przyległa do niego warstwa składająca się z dowolnej, wybranej przez nas ilości obrysów. Najczęściej jednak generuje się brim składający się z jednej warstwy.
DYSZA – dolna część głowicy drukarki, która odpowiada za bezpośrednią ekstruzję filamentu o określonej średnicy.
FILAMENT – tworzywo występujące w postaci żyłki o różnych średnicach: 1,75 mm, 2,85 mm lub 3,0 mm. Wykorzystuje się go do druku w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM.
RAFT – jedna ze struktur wspierających prawidłowe przyklejenie wydruku do stołu roboczego drukarki 3D. Jest to rodzaj platformy, na której drukowany jest model właściwy. Składa się z kilku warstw. Głównym powodem stosowania raftu jest eliminacja nierówności stołu roboczego drukarki i uzyskania najgładszej powierzchni pierwszej warstwy. Kolejnym powodem jest minimalizowanie ryzyka podwijania się krawędzi pierwszych warstw wydruku.
SKIRT – jedna ze struktur mająca na celu wykonanie rozruchu głowicy przed wydrukowaniem modelu właściwego.
SLICER – program umożliwiający import modelu (np. w postaci pliku stl) i przygotowanie go do druku 3D.
SUPPORT – jedna ze struktur mająca na celu podparcie warstw modelu 3D, które musiały być drukowane w powietrzu.
SZEW – charakterystyczny wklęsły ślad na bocznej ściance wydruku powstały w miejscu łączenia się początku oraz końca warstwy. Szczególnie widoczny jest w przypadku stosowania tego samego punktu startu i układania warstwy. Zaleca się układanie losowe.
Wykłady i warsztaty
Praktyczne zasady dotyczące druku 3D i przygotowanie modelu 3D do wydruku - nagranie webinaru z 13.10.2022 r.:
W trakcie roku szkolnego organizujemy konferencje w formie wykładu z warsztatami m.in. z tematyki druku 3D. Informacje o zbliżających się konferencjach przesyłamy mailowo oraz aktualizujemy na stronie https://www.migra.pl/konferencje-metodyczne/